Kajak

Zatvorená loď, väčšinou pre 1 osobu. Priestor medzi kajakárom a golierom otvoru pre jazdca uzatvára špricka, ktorá zabraňuje prenikaniu vody do lode. K dispozícii je niekoľko typov plastových kajakov vhodných pre pokojnejšiu turistiku i divokú vodu do obtiažnosti WW VI. Dĺžka nami požičiavaných kajakov na tečúce rieky dosahuje 210-350 cm, šírka 60-65 cm, hmotnosť 18 - 22 kg, nosnosť do 120 kg, kajaky na stojatú vodu sú dlhé až 5,2m, s váhou do 30kg, odporúčanou váhou jazdca do 120kg a celkovou nosnosťou až 160kg. Tiež máme k dispozícii dvojmiestne kajaky určené na stojatú vodu a more. Na kajakoch sa pádluje s dvojlistovým pádlom, je tak umožnené rovnako zaberať na oboch stranách lode.

Typy kajakov

Lode, ktoré vymysleli eskimáci boli využívané najmä na lov a prepravu osôb a nákladu, bývali vyrobené z dreva a umožňovali rýchle obrátenie lode bez nutnosti opustiť loď, tzv. eskimácky obrat. Moderné kajaky sú vačšinou plastové lode, môžu však byť aj nafukovacie, laminátové alebo vyrobené z carbon-kevlaru. Medzi základné typy kajakov patria  river runnery, creekové kajaky, playboaty, freestyle (ródeové) kajaky, morské a jazerné kajaky, sit-on-top, slalomové, zjazdové a rýchlostné kajaky. Nie všetky typy kajakov máme v požičovni.

Kajaky na divokú vodu:

River runnery

Momentálne asi najvhodnejší typ lode pre začiatočníkov. Tieto lode sú rýchlejšie ako väčšina creekových kajakov, stabilnejšie než playboaty. Umožňujú rýchlo sa naučiť základy pádlovania na kajaku a jeho ovládania.

Kajaky tohto typu neodpustia úplne všetky chyby, nútia Vás tak naučiť sa ich správne ovládať.

Používame kajaky Prijon Soča, Cross, Dagger GT, GTX, Axiom,...

kajak Prijon Soca

Creekové kajaky

Ich názov je od slova "creek", čo v angličtine znamená potok. Jedná sa o kajaky určené najmä na zablokované potoky a extrémne divokú vodu, je ich však možné použiť aj na menej obtiažnych riekach. Ich tvar je prispôsobený skákaniu vodopádov, ale najnovšie creekové kajaky sú určené aj na pretekanie, tzv. kayak cross, ktorý sa organizuje na divokých vodách. Preto sú na tieto účely špecializované kajaky aj veľmi rýchle. Divokú vodu na slovensku reprezentujú bratia Andrassyovci, Tomáš a Paľo Andrassy sa zúčastnili niekoľkých expedícií na divokej vode, účastníci a medailisti na svetových pretekoch na divokej vode.

Používame kajaky Prijon Pure, Curve Creek 3.5, Zet Veloc, Zet Toro,...

kajak Prijon Curve Creek

Playboaty

Kajaky určené na hranie sa vo vode, od toho je odvodený aj ich názov. Skúsenejších vodákov, ktorí sa na menej obtiažných riekach nudili napadlo kajaky skrátiť a zmeniť ich tvar tak, aby sa vo vlnách dalo surfovať a hlavne poriadne sa baviť vo valci. Tento typ lode je vhodný pre skúsenejších vodákov, neodpustí prípadne chyby, ktoré kajakár spraví, zato mu však umožní užívať si splav a jazdenie vo vlne alebo válci.

Freestyle (ródeové) kajaky

Playboaty už začali byť nedostačujúce a vodákov lákali triky s loďou vo vzduchu, ktoré sa na dlhších lodiach dali spraviť len na veľmi divokej vode. Preto sa lode ešte viac skrátili, zmenšil sa ich výtlak a na úkor pohodlia sa umožnilo kajakárom vykonávať freestylové prvky akými sú napríklad loopy (kajakár aj s ľodou spraví salto nad vodou) aj v menších vlnách a válcoch. Tieto lode sú vhodné len pre pokročilých vodákov. Freestyleové kajakovanie je na slovensku známe najmä vďaka manželom Csonkovcom, Peter aj Nina sú majstri sveta a európy vo freestyle kajaku.

Slalomové kajaky

Lode určené na pretekanie. Sú veľmi rýchle, ľahké a obratné, na takýchto lodiach môžte vydieť pretekať aj slovenských reprezentantov akými sú Martin Halčin, Elena Kaliská alebo Jana Dukátová.

Zjazdové kajaky

Taktiež lode určené na pretekanie na divokej vode. Sú oveľa rýchlejšie než slalomové kajaky, ale aj menej obratné. Medzi najúspešnejších zjazdových kajakárov patria aj Košický vodáci ako napríklad Paľo Hronský.

Kajaky na stojatú vodu:

Morské a jazerné kajaky

Lode určené na moria a jazerá. Sú dlhšie než kajaky určené na divokú vodu, pripravené na viacdenné výlety. Majú vodotesné komory, plutvy na riadenie lode a udržiavanie smeru. Sú rýchle ale aj stabilné, držia smer ale zatočiť je už trochu náročnejšie. Morské kajaky majú dĺžku cez 5 m, jazerné sú väčšinou o niečo kratšie.

Tieto kajaky môžete využiť na jazerách, priehradach alebo na mori. Skúsenejší pádleri zvládnu splav aj na tečúcich a trochu divokých riekach. Využiť ich môžete v blízkom okolí Košíc na spodnom toku Hornádu (od Ždane do maďarska), na priehrade Ružín alebo na Jazere.

Používame kajaky Prijon Grizzly, Seayak 520 HV, Seayak 500 LV, Skegyak (vybavený zasúvateľným skegom namiesto kormidla) a dvojmiestny morský kajak Poseidon

morský kajak Prijon Grizzly

 

dvojmiestny kajak Prijon Poseidon

Sit-on-top kajaky

Kajaky určené na turistiku na jazerách a nenáročných riekach. Ako už názov napovedá, ide o kajaky kde sa sedí na palube.

Rýchlostné kajaky

Pretekárske lode určené na stojatú vodu. Asi najznámejší je slovenský štvorkajak, ktorý získal niekoľko cenných kovov na majstrovstvách sveta a olympijských hrách.

Galéria