Motivácia pre muža

Mal som 6 alebo 7, hrali sme sa s bratmi pri našej záhrade pod "Pieskovcom", keď niekto zrazu spozoroval na Hornáde lode. Rýchlo sme zbehli dole k brehu, aby sme toto divadlo videli z čo najmenšej vzdialenosti. Otvorenými ústami sme sledovali každú približujúcu sa loď, až kým posledné kánoe nezmizlo z dohľadu. Bol to ako zjavenie, stretnutie s iným svetom...

V strede jedného marcového dňa, berieme pol dňa dovolenku a vyrážame za prvou jarnou vodou, na horný úsek Torysy. Vekový priemer blížiaci sa k štyridsiatke vylepšuje vysokoškolák Mižu. Štyri kajaky priťahujú pozornosť, ľudia popri ceste sa obzerajú a nechápu, kam vlastne ideme. Tak blízko, a predsa do inej dimenzie. Po splave nádhernou prírodou ešte so zaľadnenými brehmi sa plavíme do civilizácie. Hŕstka malých chlapcov v Tichom Potoku prerušuje svoju hru, zvedavo nás sleduje a odprevádza až k autu.

Vždy to tak bude. Oko chlapca si všimne muža so skialpami uprostred prichádzajúcej jari v meste, výbavu lezca trčiacu z batohu na stanici, pušku poľovníka, či kajak na streche auta. V našom vnútri je zakódované dobrodružstvo, hlad po objavovaní neznáma, túžba po overení sily a odvahy..., základná otázka muža: "Mám na to?"

Splav rieky je jednou z možností, ako pochopiť seba samého, príležitosť nanovo objaviť chlapa, ktorý je v tebe, pochopiť úlohu, ktorú máš na tomto svete, vrátiť sa lepší. My dávame ponuku, ty sám sa rozhodneš, či ostaneš vo svete svojich istôt, povinností, starostí, kravát, oplotených vodných parkov, kaviarní a krčiem, obchodných centier..., alebo uvidíš svet z inej perspektívy, dostaneš sa na miesta, ktoré z brehu nemáš šancu vidieť, zažiješ voľnosť, popasuješ sa s vlnami, stretneš nových kamarátov, necháš sa len tak unášať prúdom rieky v pokojných miestach pozorujúc krajinu okolo.

"Vzmužte sa a majte srdce statočné, vy všetci..." (Ž 31,25)

Ľuboš Grajcár