Splavovanie Malše - otvorenie vodáckej sezóny v Čechách

S partiou kamarátov sme sa vybrali splavovať rieku Malša v Čechách. Akciu sme si naplánovali na tri dni. Príchod na miesto bol v piatok večer, hneď sme sa rozhodli obhliadnuť situáciu. Prešli sme sa po hrádzi priehrady odkiaľ nám ďalší deň mali pustiť viac vody a zišli k rieke, kde prebiehali prípravy na splav. Pripravených bolo niekoľko raftov uložených na sebe, nafukovacie lode a desiatky plastových kanoe.

Zahájenie splavu bolo naplánované na sobotu o 10tej ráno. Predtým sme na miesto prišli aj my, pripravili lode a výstroj, kamarátom som dal krátku inštruktáž. Z počtu lodí a ráno už aj ľudí bolo jasné, že ide o typickú "českú masovku". Odomknutie vody kľúčom prebehlo o 10tej hodine a na vode už boli prvý nedočkavci. Nastúpiť na vodu bolo možné nad jezom alebo pod ním. Vzhľadom na neskúsenosť našej skupiny sme sa rozhodli nastúpiť až pod jezom, ani to však nestačilo a jedna z lodí sa prevrátila ešte pred prvým mostom (ten bol vzdialený asi 20m od nástupného miesta). Po prevrátení stratili pádlo, ktoré im na spodnom úseku rieky chýbalo (naštastie nám ho niekto na konci splavu priniesol, za čo mu ďakujeme).

Rieka bola v prvej polovici splavovaného úseku obtiažnejšia. Čakal nás prejazd niekoľkými peknými perejami. Väčšinu jezov bolo lepšie preniesť, niektoré sa však dali bez problémov splaviť. Tempo sme mali pohodové a veľa času sme "súlodili". V polovici úseku sme sa občerstvili v miestnej hospode. Jedlo a pivo bolo super, akurát to čakanie v rade byť nemuselo.

Od polovice už rieka veľmi netiekla, naviac sme na obede boli príliš dlho a hladina rieky klesla. Ak sme teda chceli ísť aspoň trochu rozumným tempom, bolo potrebné pádlovať. Kanoe, ktorá mala len jedno pádlo sa spojila s druhou a chýbajuce pádlo sme tak čiastočne nahradili. Aj na tomto úseku bolo niekoľko jezov, ale preje tu už boli len výnimočne.

Koniec splavu bol v Českých Budejoviciach, kde sme spolu s kamarátom dorazili asi o 20 minút skôr ako zvyšné dve lode z našej skupiny. Počasie aj splav boli super a na jseň si to plánujeme zopakovať pri zamykaní vody.

Rieka bola svojou náročnosťou a charakterom podobná Hornádu, na Hornáde ale máme namiesto veľkeho počtu jezov len niekoľko malých priehrad a veľké priehrady Ružin I a Ružín II. Ak Vás teda splavy podobných riek lákajú, pozrite si našu ponuku splavov.

 

 
 

Lukáš

Galéria